Ультразвуковий метод діагностики — неінвазивний спосіб дізнатися, чи гаразд наші внутрішні органи, побачити їх структуру та інші характеристики.
УЗД також називають сонографією. Це дослідження абсолютно безпечне і його можна повторювати без шкоди здоров’ю стільки разів, скільки потрібно. Воно не потребує рентгенівського випромінювання і не несе радіаційного навантаження.
Під час обстеження використовується звуковий сигнал дуже високої частоти, набагато вищої, ніж ми можемо почути на власні вуха. Його генерує спеціальний датчик, яким торкаються вашої шкіри під час УЗ-обстеження. Звук проникає всередину і відображається від органів, прямуючи назад у бік датчика, який їх уловлює і передає на комп’ютер інформацію про щільність «побаченого» органа, його розміри, внутрішній вміст, а також про те, наскільки далеко (глибоко) від датчика знаходиться обстежуваний орган.
Якщо говорити по-простому, то ультразвукове дослідження схоже на ехолокацію, яку використовують деякі тварини (наприклад, кажани, дельфіни та кити).
Які органи можна «подивитися» за допомогою УЗД?
У черевній порожнині є багато внутрішніх органів, які можна досліджувати цим методом. Сюди включено:
- Печінка.
- Підшлункова залоза.
- Селезінка.
- Сечовий міхур.
- Шлунок.
Крім перерахованих вище органів, ультразвук допомагає оцінити вісцеральну жирову клітковину (яка локалізується навколо органів), кровоносні судини, лімфатичні вузли. Якщо в черевній порожнині є новоутворення, його структуру, положення і розміри також можна описати.
Коли варто пройти УЗ-діагностику?
Ваш лікар може порекомендувати пройти ультразвукове обстеження, якщо вас турбують такі симптоми:
- Біль в животі.
- Тяжкість у правому підребер’ї.
- Нудота та/або блювання.
- Тяжкість у шлунку після прийому їжі або під час голоду.
- Висока температура у поєднанні з болем у животі.
- Проблеми зі стільцем.
- Збільшення обсягу живота.
- Грижа живота (об’ємне новоутворення під шкірою, яке може збільшуватись або зменшуватись залежно від пози чи напруги м’язів живота).
- Наявність пульсації в ділянці живота (діагностика аневризми черевного відділу аорти).
- Слабкість та блідість у поєднанні з прискореним пульсом.
Як підготуватись до обстеження?
- Будь-ласка, не приймайте їжу або рідини (крімневеликої кількості води) за 8 годин до обстеження. Ліки можна приймати.
- Якщо у вас є записи вашого лікаря, візьміть їх з собою. Це підвищить точність діагностики.
- Якщо дослідження планове, то необхідно дотримуватись дієти 2-3 дні.
Чому лікар ультразвукової діагностики не каже, чим я хворий?
УЗД – допоміжний метод дослідження, його використовують для підтвердження передбачуваного діагнозу, вибору методу лікування, а також як скринінговий метод діагностики.
Висновок лікаря ультразвукової діагностики не є діагнозом, тому що для повної картини обов’язково потрібне опитування пацієнта за симптомами та часом їх виникнення, клінічне обстеження, що включає пальпацію, перкусію та аускультацію, різні аналізи тощо.