

Запалення суглобів, медичним терміном для чого є артрит, може виникнути через інфекцію, травматичні пошкодження та метаболічні порушення.
Розвинутися таке захворювання може у людей будь-якого віку, проте все ж частіше патологія зустрічається у жінок старше 40 років, що насамперед пов’язують з генетичними та гормональними факторами.
Які суглоби запалюються найчастіше?
Найчастіше запалюються такі суглоби:
- Колінні суглоби – через велику вагу тіла, активний спорт.
- Суглоби кистей і пальців рук – часто при ревматоїдному артриті.
- Суглоби стоп і гомілковостопні – особливо при подагрі.
- Плечові та ліктьові суглоби – при системних захворюваннях або травмах.
- Суглоби хребта (особливо поперековий і шийний відділи) – при анкілозивному спондиліті або остеоартриті.
Загалом, розрізняють ревматоїдний (вражає дрібні суглоби симетрично), псоріатичний (вражає як дрібні, так і великі суглоби), реактивний (розвивається після інфекції), подагричний (викликаний накопиченням кристалів сечової кислоти), деформуючий (пов’язаний зі зношуванням хряща), інфекційний (викликаний бактеріями та вірусами) види артритів.
Основні симптоми артриту
На початкових стадіях свого розвитку артрит проявляється лиш малопомітними симптомами: швидкою втомлюваністю та загальним погіршенням стану. З часом прояви такої патології стають інтенсивнішими, що вже починає суттєво впливати на повсякденне життя людини. Так, з’являються наступні симптоми:
- Скутість рухів.
- Дискомфортні відчуття на всій поверхні запаленої ділянки.
- Деформаційні зміни в суглобах та порушення їхнього функціонування.
- Поява екзостозів.
- Зміна кольору шкірного покриву.
- Припухлість, набряклість.
Що покажуть аналізи та УЗД?
Для діагностики запалення суглобів застосовуються наступні діагностичні методи:
- Аналіз крові на С-реактивний білок, а також дослідження суглобової рідини та біопсія синовіальних оболонок (для оцінки характеру та активності запального процесу).
- Рентгенографія. Таке дослідження допомагає виявити будь-які зміни у кістках, ерозії, деформації, що можуть виникнути при хронічному запаленні.
- Ультразвукове дослідження. За допомогою цього методу можна побачити синовіт, рідину в суглобі тощо.
- Магнітно-резонансна томографія. Застосування такого методу дозволяє виявити початкові зміни: запалення синовіальної оболонки, ерозії, набряк кісткового мозку, потовщення хряща, ураження зв’язок, сухожиль тощо.
У медичному центрі «Малахіт» у Запоріжжі ви можете записатися на УЗД чи МРТ для точної та якісної діагностики запалення суглобів.
Сучасне лікування запалення суглобів
Головною ціллю лікування артриту є усунення запального процесу та больового синдрому, а також досягнення тривалої ремісії та запобігання розвитку деформаційних і руйнівних процесів у суглобах.
До нехірургічних методів лікування належать:
- Призначення протизапальних, знеболювальних та антибактеріальних препаратів.
- Лікувальна фізкультура та гімнастика.
- Імуносупресивна терапія.
- Фізіотерапевтичні процедури (УФ-терапія, електромагнітотерапія, магніто-лазерна терапія).
- Спеціальна дієта.
Хірургічні методи застосовуються лише у випадках сильної деформації суглоба та суттєвого обмеження рухової активності. Так, лікарі вдаються до резекції враженого суглоба, артропластики (створення нового суглобу на основі зруйнованого), артродезу (штучне закріплення суглоба у постійному фіксованому положенні, сіновектомії (вилучення запаленої синовіальної оболонки) тощо.