На сьогоднішній день МРТ є одним із найпопулярніших методів дослідження та найважливішим діагностичним помічником у виявленні патологій хребта.
Саме МРТ допомагає лікарям різних профілів діагностувати більшість станів, що зачіпають попереково-крижовий відділ хребта.
МРТ дозволяє побачити зображення, яке відрізняється від інших видів інструментальної діагностики, таких як УЗД, рентген та комп’ютерна томографія. Завдяки технології магнітного резонансу на екрані будуть видно всі м’якоткані компоненти хребетного стовпа – суглоби, зв’язки, міжхребцеві диски, їх легко відрізнити від кістки, а також один від одного завдяки високій роздільній здатності зображення і контрастності.
Поперековий відділ хребта складається з п’яти окремих хребців, розділених міжхребцевими дисками та укріплених безліччю зв’язок та паравертебральних м’язів. Текальний мішок, що містить мозковий конус та нервові коріння, розташований усередині центрального хребетного каналу. Потім нервові коріння виходять із хребта через міжхребцевий канал косо, а не під прямим кутом, як це спостерігається у шийному відділі хребта. Розуміння цього анатомічного взаємозв’язку дозволяє клініцисту точно виділити нервовий корінець, подразнений грижею міжхребцевого диска.
Міжхребцеві диски мають усередині студенисте ядро, що міститься всередині концентричних кілець фіброзного кільця. З віком диски поступово зневоднюються, що призводить до змін МРТ, що часто спостерігається у безсимптомних пацієнтів.
Крижовий відділ містить у середньому п’ять нерухомо з’єднаних хребців, які скріплюють поперековий відділ хребта, куприк і тазові кістки.
Коли потрібно зробити МРТ попереково-крижового відділу хребта?
Якщо вас турбує біль у попереку або нижній частині спини, а також якщо больові відчуття іррадіюють у сідниці або ноги, ваш лікар направить вас на це візуалізуюче обстеження.
Лікарі також можуть направляти пацієнтів на МРТ попереково-крижового відділу хребта у разі травми нижнього відділу хребта або нижньої частини спини при болях у спині, що супроводжуються підвищенням температури та ознобом. Додаткове візуалізуюче обстеження буде необхідним, якщо лікар підозрює наявність пухлини в цій галузі, а також при проблемах із сечовипусканням.
Слабкість та/або оніміння ніг – ще одна популярна причина, з якої до нас приходять пацієнти.
Часто докладні знімки необхідні для планування операції на хребті, а також для оцінки його стану після оперативного втручання.
При певних ревматологічних захворюваннях, що виявляються запаленням суглобів попереково-крижового відділу, лікар порадить пройти МРТ цієї області для встановлення правильного діагнозу та коригування лікування.
Як відбувається обстеження?
МРТ, на відміну від звичайного рентгена та комп’ютерної томографії, не несе променевого навантаження та повністю безпечно. Під час обстеження за вами спостерігатиме медичний персонал, і ви зможете поставити йому всі нагальні питання.
Саме обстеження займає 10-15 хвилин, воно не потребує особливої підготовки. Перед діагностикою не забудьте зняти всі металеві прикраси та залишити їх поза діагностичним залом. Також вам варто проконсультуватися з нашими лікарями, якщо маєте металеві імпланти/стент або кардіостимулятор.
Не забувайте, що від того, наскільки нерухомо ви лежатимете під час обстеження, залежить якість майбутнього знімка.