Наш організм, як будь-яка злагоджена система, правильно функціонує лише тоді, коли отримує достатню кількість вітамінів і мікроелементів, необхідних для підтримки всіх біохімічних процесів. В інакшому випадку, дефіцити певних речовин суттєво позначаються на здоров’ї людини. Отож надзвичайно важливо знати, що розуміють під поняттям «авітаміноз», як його розпізнати та як боротися з цим станом правильно, аби відновити баланс в організмі.
Що таке авітаміноз та як його лікувати?
Авітаміноз – це захворювання, яке виникає, коли організм не отримує потрібну кількість вітамінів або навіть страждає на повну нестачу цих елементів. Дефіцит вітамінів віддзеркалюється на стані імунної, травної системи, кровотоку, впливає на міцність кісток, шкіри, а також може призводити до погіршення психічного здоров’я. Такий стан розвивається з декількох причин, одна з яких -незбалансоване харчування. У такому випадку спожита їжа не забезпечує всі потреби організму у необхідних речовинах. Як правило, симптоми авітамінозу люди гостро відчувають навесні, проте дефіцит формується протягом тривалого часу.
Лікування авітамінозу вимагає комплексного підходу, тому, залежно від симптомів, варто звертатися як до терапевта, так і до гастроентеролога, імунолога, ендокринолога. Наш організм не синтезує більшості цих органічних сполук, саме тому їхнє джерело повинно бути у дієті. Фахівець, спираючись на результати аналізів, призначає схему лікування, яка полягає у прийманні вітамінів, як дієтичної добавки до раціону. До того ж необхідною умовою є коригування та урізноманітнення харчування, тобто споживання якісних продуктів, багатих на нутрієнти.
Причини та симптоми авітамінозу
Харчові фактори, що спричиняють появу авітамінозу:
- Споживання продуктів, у яких не містяться вітаміни у достатній кількості або взагалі відсутні.
- Жорсткі дієти, голодування.
- Надмірна термічна обробка або неправильне зберігання їжі, внаслідок чого вона втрачає свої корисні властивості.
- Надмірне споживання цукру.
Зовнішні фактори:
- Тривалий стрес.
- Сильне фізичне навантаження.
- Несприятливі умови навколишнього середовища.
- Зловживання алкоголем, психоактивними речовинами, куріння.
Порушення правильного функціонування внутрішніх органів також призводить до авітамінозу:
- Дисбактеріоз.
- Порушення всмоктування та засвоювання поживних речовин.
- Кишкові паразити.
- Патології печінки та нирок.
- Розлади травного тракту: закреп, діарея, гастрит.
- Порушення функціонування ендокринної системи.
Різні прояви авітамінозу залежать від нестачі певного елементу, проте загальними симптомами авітамінозу є:
- Апатія.
- Порушення сну.
- Підвищена пітливість.
- Підвищена втомлюваність.
- Зниження працездатності.
- Знижений або підвищений апетит.
- Поганий стан шкіри: сухість, поява вугрових висипань.
- Часті застуди та інфекційні захворювання.
- Погіршення зору.
- Закладеність носа.
- Загострення хронічних захворювань.
- Постійний головний біль.
- Проблеми з концентрацією уваги.
- Крихкість нігтів, ламкість, випадіння волосся.
Як діагностувати авітаміноз?
Якщо ви помітили такі зміни в стані здоров’я, як поява хронічної втоми, поганого настрою, дратівливості та інших вище перелічених симптомів, то потрібно звернутися до фахівця для точної діагностики цього захворювання. У медичному центрі «Малахіт» ви можете записатися на консультацію до сімейного лікаря, ендокринолога або гастроентеролога, які допоможуть вам поліпшити стан здоров’я та призначать ефективну схему лікування, аби позбутися дефіциту вітамінів.
Для визначення тяжкості захворювання фахівець здійснює огляд пацієнта, звертає увагу на стан шкіри, зубів, слизових оболонок, міряє артеріальний тиск. Обов’язковим етапом діагностики є здача аналізів, серед яких: загальний аналіз крові, біохімічний аналіз, тест на гормони та тест на вітамінний статус.
Що робити при авітамінозі?
Окрім додавання харчових добавок або певних медикаментів до раціону за вказівкою лікаря, варто також змінити спосіб життя. Регулярні прогулянки на свіжому повітрі, заняття спортом, повноцінний сон, збалансоване харчування та відпочинок позитивно вплинуть на стан організму.