Медичні огляди – це обов’язкова умова з боку законодавства держави, що надає право роботодавцю долучити людину до виконання трудових обов’язків. Регулярне проходження медичних оглядів є не тільки усталеною нормою для сучасної людини, але й невіддільною частиною піклування про стан свого здоров’я. Згідно з Законом України «Про охорону праці» на сьогодні це є обов’язковим етапом для певних категорій працівників при офіційному працевлаштуванні. Варто також пам’ятати, що відвідування медичних установ з метою здійснення діагностичних досліджень є надзвичайно важливим для своєчасного виявлення ознак будь-яких захворювань. Нехтування цим законом може призвести до відсторонення особи від трудового процесу та притягнення роботодавця до адміністративної відповідальності.
Попередній та періодичний медичні огляди
Відповідно до обставин вирізняють два види медичних оглядів: попередній та періодичний. Попередній здійснюють безпосередньо впродовж процесу прийняття людини на роботу, а періодичний проводять протягом трудової діяльності працівника.
Чинне законодавство України визначає та регулює порядок, регулярність проведення медичного огляду працівників. Загалом його метою є отримання інформації про стан здоров’я людини, що претендує на робоче місце або найманого працівника, що вже перебуває на посаді. Таким чином результати певних медичних досліджень, передбачених протоколом, впливають на допущення робітника до виконання трудових обов’язків, уможливлюють встановлення медичних протипоказань для нього та є важливими для запобігання поширення захворювань серед колективу працівників.
З якою метою та періодичністю їх проводять?
Метою проведення попереднього медичного огляду є:
1. Фіксування стану здоров’я майбутнього потенційного працівника для оцінки його можливості безперешкодного виконання трудових обов’язків з урахуванням усіх чинників виробничого середовища та виключення ймовірності погіршення здоров’я.
2. Отримання інформації про попередні захворювання, що виникли на минулих робочих місцях, та превентизації виникнення хвороб при чинних умовах праці.
Затвердженими цілями здійснення періодичних медичних оглядів є:
1. Вчасна діагностика захворювань працівників, що могли б бути зумовлені чинниками виробничого середовища.
2. Загальне відстеження стану здоров’я працівника, що перебуває в зоні шкідливого та небезпечного виробничого середовища.
3. Урегулювання питання щодо продовження виконання працівником своїх трудових обов’язків в умовах шкідливих та небезпечних умов трудового процесу.
4. Проведення потрібних заходів для підтримання та покращення стану здоров’я.
Чи медичні огляди є обов’язковими для всіх категорій працівників?
Не для всіх робітників, що є офіційно працевлаштованими, передбачене обов’язкове проходження медичних оглядів. Згідно з КЗпП України медичний огляд є обов’язковим для тих категорій працівників, які:
• Задіяні у важких роботах.
• Задіяні у роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці. До шкідливих факторів належать хімічні речовини, суміші, їхні елементи, промислові аерозолі, матеріал, що може переносити інфекцію, фізичні фактори та велике фізичне навантаження.
• Претендують на отримання місця на роботі, що передбачає професійний відбір (підземні, водолазні роботи, аварійно-рятувальні роботи, роботи, пов’язані з носінням вогнепальної зброї, гасінням пожеж, використанням вибухових матеріалів, виробництвом чорних та кольорових металів, керуванням наземним, підземним повітряним та водним транспортом тощо)
• Є молодшими 18 років (під час прийняття на роботу при офіційному працевлаштуванні) та ті, що не досягли 21-річного віку (медогляд проводиться щорічно, незалежно від роду діяльності).
Роботодавець же зі свого боку повинен повністю профінансувати проведення як попередніх, так і періодичних медичних оглядів для усіх працівників з перелічених категорій. Цей процес передбачає укладення договору з медичною установою та визначення переліку працівників, які зобов’язані пройти медичний огляд.